Kas jauns mūsu
LATVIJAS SKOLAS SOMĀ?

Vai klusēšana ir noziegums?

24.novembrī arī mūsu skolas 7.-9.kl.skolēniem bija iespēja noskatīties Jāņa Znotiņa izrādi “Klusētāji”, kas adresēta pusaudžiem. Izrādes radošās komandas sastāvs: režisors Jānis Znotiņš, dramaturģe Ance Muižniece, scenogrāfe Pamela Butāne. Spēlēja Anta Aizupe, Oskars Florencs-Vīksne un Jānis Znotiņš. Ceturtais lugas tēls skolotājs palika “aiz kadra”.

Izrādes sižets balstīts patiesos notikumos. Tā ir par cilvēku vienaldzību, klusēšanu, neiesaistīšanos un tās drūmajām sekām.  Izrādes laikā trīs bijušie klasesbiedri – Santa, Krišjānis un Ikars – atceras piedzīvoto un stāsta par kādu satraucošu notikumu, kas ar viņiem atgadījies laikā, kad viņi mācījās vienā klasē. Viss izvērstos citādi, ja viņi izšķirošā brīdī nebūtu izvēlējušies klusēt…

Mūsu jauniešiem lielu pārsteigumu sagādāja teātra izrādes formāts – citas skolas (viesojāmies Indriķa Zeberiņa Kuldīgas pamatskolā) klases telpa. Klase kā jau klase, bet tajā ik pa laikam paveras durvis un vienu aktieri nomaina nākamais. Nejauši tiekam ierauti kāda patiesa notikuma stāstā, un katram no stāsta varoņiem – klasesbiedriem – ir par to ko teikt. Jo KLUSĒT nebija pareizā izvēle toreiz. Tā dzīvē ir visbiežāk, ka īstā patiesība slēpjas kaut kur pa vidu, un katrs stāsta varonis ir tik cilvēcisks, ka gribas just līdzi. Ikviens varēja saskatīt sev pazīstamu tēlu – sevi vai kādu citu, un paturēt prātā šo gudrību, ka tāpēc jau cilvēki ir īpaši, jo viņiem vienīgajiem dota šī dāvana – NEklusēt.

Lūk, dažas mūsu skolēnu atziņas:

  • Noskatījos izrādi. Tā bija smieklīga, mūsdienīga luga. Man visvairāk patika komiskā daļa. Bija 4 galvenie varoņi. Galvenā atziņa, ka nedrīkst apsaukāt un apsmiet citus, tu jau nezini, kā apsmietie jūtas. Es pirmoreiz biju uz tādas formas izrādi, un man patika. Izskatījās, ka aktieriem nebija grūti staigāt pa trim klasēm. (Estere)
  • Izrāde man patika. Bija interesantas lietas. Sapratu to, ka arī mūsu klasē ir tāda problēma: viens stāsta to, bet otrs pieliek klāt savējo. Bija ļoti smieklīgi, it īpaši, kad viens aktieris pienāca man klāt un skatījās acīs. (Evelīna)
  • Izrāde bija interesanta un neparasta. Biju pārsteigta, ka vienu izrādi var uzreiz parādīt 3 klasēs vienlaicīgi. Ja man būtu iespēja, es noteikti ietu vēlreiz skatīties. (Estere T.)
  • Bija interesanti. Dzīvē gadījušies līdzīgi notikumi – kā kaušanās un saukāšanās. (Daniels)
  • Patika, kā aktieri stāstīja. Bija smieklīgi stāsti, piemēram, par sūnām. Es domāju, ka mūsu klasē ir bijuši līdzīgi gadījumi. Nepatika, kā Ikars nosauca Santu lamu vārdos. (Renāte)
  • Visforšāk bija tas, ka deva pamācības, piemēram, ka klusētājs vienmēr tiks cauri. Bet bija jāpadomā – par kādu cenu. Būtu forši, ja mūsu skolā arī būtu tādas formas teātris. Tik tiešām patika! (Adrians)
  • Nepatika, ka klases audzinātājs tika atlaists no darba. To panāca ar nepatiesas informācijas palīdzību. Un ar klusēšanu! (Aksels)
  • Man sāpēja sirds, kad viņu nosauca par “Basic bitch” un tika lietoti lamu vārdi. Izrāde bija laba. Bija smieklīgi un interesanti skatīties. (Ernests)

 

 

Teksta autori Agnese Ozoliņa, Eduards Skabis. Eduarda Skabja foto.
(Fotogalerija: https://skola.kabile.lv/bws-gallery/izrade-klusetaji-indrika-zeberina-kuldigas-pamatskola/ )