Sveicināti, izglītības iestāžu vadītāji, pedagogi, darbinieki!

Mācību gads tuvojas savam pirmajam brīvlaikam. Diemžēl epidemioloģiskā situācija strauji pasliktinās. IZM un ministre dara visu, lai skolas netiktu slēgtas, kā tas notika iepriekšējā gadā. Bet tas būs atkarīgs no Valdības lēmumiem.

Paldies visiem izglītības iestāžu darbiniekiem, kuri jau ir vakcinējušies. Pēc zinātnieku atzinuma, tas praktiski ir vienīgais veids, kā uzvarēt šo pandēmiju. Arī iepriekšējās pandēmijas tieši vakcinācija ir palīdzējusi uzvarēt. Pielikumā skaidrojums par to, kā vakcinācijas process plānojas tiem, kuri vakcināciju vēl nav uzsākuši – laika rāmis, kā būtu ieteicams veikt vakcinācijas procesu un kā darbosies pārejas periods.

Esam sagatavojuši arī videoklipu, lai atgādinātu, cik sarežģīts bija mācību process attālināti: https://youtu.be/TE-WyEYdpG4

 

Testēšana

No 11.10. kontaktpersonas jau 7. karantīnas dienā varēs veikt testu laboratorijā bez ģimenes ārsta norīkojuma. Negatīva testa gadījumā varēs atgriezties klātienes mācībās. Ģimenes ārsta zīme vairs nebūs nepieciešama.

Pakalpojumu sniedzēji, kuri vēl nav vakcinējušies, pārejas periodā no 11.10.  līdz 15.10. arī varēs veikt valsts apmaksātus testus, ja būs uzsākuši vakcinācijas procesu.

 

Precīza datu aizpildīšana

Lūgums no laboratorijām – aizpildīt sarakstus ļoti precīzi, norādot precīzi personas datus un galvenais neiekļaut sarakstos personas, kuras nenodod testus! Citādi veidojas situācijas, ka bērns nav nodevis testu, bet nav izņemts no saraksta un viņam tiek noteikta mājas karantīna.

SPKC saskaras ar to, ka, saņemot ziņas no IZM skrīningā veiktiem testiem par pozitīviem gadījumiem, bērni norāda savus kontakttālruņus, uz kuriem vēlāk nav iespējams sazvanīt, jo bērni neatbild uz svešiem telefona numuriem.

Lūdzam skolām nodod ziņu, lai pildot ziņas par personām norāda kāda no vecāka tālruņiem.

 

Par “kociņu” testēšans metodi

Izglītības un zinātnes ministrijā no laboratorijām ir saņemta informācija par izglītības iestādēm, kurās izglītojamie atsakās no testu nodošanas apvienotās metodes –  nolaužams uztriepes kociņš.

Pamatojot ar to, ka bērnam no kociņiem sāpot vēders, esot nelaba dūša vai viņi vienkārši nepiekrīt kociņiem un vēlas testēt siekalas (daļa ģimeņu lēmumu pieņēmuši pseidozinātnisku iemeslu dēļ, daļa – izpētījuši, ka ar siekalām var tik pie individuāla rezultāta uzreiz).

Ievērojot iepriekšminēto un atbilstoši Veselības ministrijas, Veselības inspekcijas un laboratoriju, sniegtajai informācijai, vēršam uzmanību, ka:

1.Skolas nevarēs izvēlēties, kuru testu nodot – skolā bērni nodod apvienotos paraugus ar kociņiem, skolas personāls siekalu paraugus.

2.Uztriepes kociņš nav īpaši apstrādāts Covid-19 testa veikšanai, tas nesatur smaržvielas, garšvielas utt.

3.Iespējams, daļa vecāku ir sajaukuši nazofaringeālo iztriepi ar kociņiem.

4.E.Gulbja laboratorijas tīmekļa vietnē pieejama informācija par testēšanas procesu: https://www.egl.lv/izglitibas-iestadem

5.BIOR  laboratorijas tīmekļa vietnē pieejama informācija par testēšanas procesu:  https://www.youtube.com/watch?v=L4fJqLcVmgY

Papildus fakti par testēšanu ar “kociņu” metodi –

https://rebaltica.lv/2021/08/covid-19-testa-kocini-nav-piesucinati-ar-etilena-oksidu/

Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas nodaļa